okrem vojnového konfliktu na Ukrajine sme si však všetci konečne uvedomili, že sme už dlhodobo vo vojne aj my – informačnej. A jej následky potvrdzujú výsledky prieskumov, podľa ktorých si každý štvrtý Slovák myslí, že za inváziu na Ukrajine môže NATO/USA. Ako táto hybridná vojna vyzerá a ako sa jej môžeme brániť?
V prvom rade si je nutné uvedomiť, že žijeme v dobe pretlaku informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán. Informácií o dianí na Ukrajine je veľa a vyznať sa v nich je nad možnosti bežného človeka, ktorý má dennodennú prácu a nemá možnosť nonstop sledovať objektívne spravodajstvo. Orientovať sa v takomto dynamickom konflikte je zložité, čo je živnou pôdou pre rôzne skreslené informácie a dezinformácie.
Tradičné médiá musia neustále vyhodnocovať dôveryhodnosť zverejnených správ, nespočetné množstvo príspevkov na sociálnych sieťach a údajných informácií priamo z diania konfliktu. Dezinformátori a trollovia to majú jednoduchšie – šíria informácie, ktoré potvrdzujú len ich „pravdu“, prípadne bez problémov klamú.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.