sociológ Michal Vašečka:
Viktor Orbán vyhral piate parlamentné voľby v Maďarsku, štvrté v rade, a to je v strednej Európe fenomén. A aj keď je množstvo dôvodov konštatovať, že volebný proces bol neštandardný vzhľadom na referenčný rámec, ktorým sú ostatné krajiny EÚ, jeho drvivé víťazstvo sa nedá vysvetľovať iba týmto spôsobom.
Pozorovatelia dnes zväčša poukazujú na rôzne príčiny a vo väčšine prípadov sú to správne postrehy:
1. Šikovné využitie ukrajinskej krízy. 2. Schopnosť Fideszu presvedčiť voličov, že opozícia je neschopná riadiť krajinu. 3. Vládna propaganda valiaca sa z de facto zoštátnených médií a tým pádom marginalizácia opozičných hlasov vo verejnom priestore. 4. Šírenie konšpiračných teórií, že opozícia je riadená Sorosom a „hegemonistickými globálnymi silami“. 5. Efekt svätého Matúša, teda v praxi zložitý volebný systém nahrávajúci veľkým hráčom. 6. Rôzne úpravy volebných okrskov, teda gerrymandering v prospech Fideszu.
Ja však za dôležité považujem sociálno-psychologické dôvody. Orbánovi sa podarilo presvedčiť mnohých Maďarov, najmä tých z rurálneho prostredia a menej vzdelaných, že Maďarsko: 1. Je výnimočné a ako krajina má v Európe misiu. 2. Je nepochopené, vždy bolo nepochopené a ako nepochopené je trestané Západom. Je čoraz viac obkľúčené a má veľa nepriateľov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.