Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Juraj Petrovič: Černozem pokrytá krvou

.juraj Petrovič .spoločnosť .spoločnosť

Keď hovoríme o utrpení národov, ktoré prišli o svoj štát, najčastejšie sa spomína Poľsko, rozdelené a obsadené Rakúsko-Uhorskom, Pruskom a Ruskom. Keď hovoríme o národnostnom útlaku, hovoríme o Slovákoch v Uhorsku. Ani Poliaci, ani Slováci však neprežili a nevydržali toľko stáročí rozdelenia, útlaku, vojen a rabovania ako Ukrajinci. Cesta k nezávislosti Ukrajiny bola tŕnistá a dlhá.

Juraj Petrovič: Černozem pokrytá krvou UNIVERSAL IMAGES GROUP/GETTY IMAGES Udačnyj, Donecká oblasť, rok 1932–1933: Prenasledovanie miestnej kulackej rodiny počas hladomoru. Podľahlo mu odhadom 2,5 až 7,5 milióna Ukrajincov.

slovo Rus zrejme prevzali obyvatelia územia dnešnej Ukrajiny od Vikingov, ktorí sa v 8. až 11. storočí plavili po riekach východnej Európy. Územie, cez ktoré sa v predošlých storočiach prehnali Góti, Avari a Huni, postupne osídľovali slovanské kmene. Tie, rozdelené a vzájomne medzi sebou neustále bojujúce, podľa niektorých prameňov vyzvali Vikingov, nazývaných Varangovia, aby im vládli. Prvým vládcom dynastie, ktorá vládla v Rusku až do 16. storočia, sa v roku 862 stal Princ Rurik. Varangovia samých seba nazývali „Rus“ a tak dali meno nielen národu, ale aj zemi, ktorú obývali. Rurikov syn Oleg obsadil mesto Kyjev a spravil z neho nové hlavné mesto kniežatstva, ktoré sa podľa neho nazývalo Kyjevská Rus. 

Keď v roku 1040 na trón nastúpil Jaroslav Múdry, začalo sa obdobie nazývané aj zlatým vekom Kyjevskej Rusi. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite