či sa nám to páči alebo nie, Slovensko má roky problém s „čiernou prácou“. Možno práve preto vzbudil príchod Ukrajincov po vypuknutí vojny v našej krajine obavy, že nelegálne zamestnávanie naberie na obrátkach.
účinky prevencie v praxi
Príchod ľudí z Ukrajiny na slovenský trh práce, ktorý sa po utlmení vinou pandémie koronavírusu už opäť rozbehol, podľa odborníkov nepredstavuje riziko zväčšovania dlhoročného problému. Dôvodom je, že ukrajinskí migranti po príchode na Slovensko dostali štatút dočasného útočiska. Ten je výsledkom promptnej reakcie vlády aj zamestnávateľov na masívny príchod Ukrajincov na Slovensko po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajine. A hoci Ukrajina nepatrí do Európskej únie (EÚ), prichádzajúca pracovná sila z vojnou zmietanej krajiny sa na Slovensku zrovnoprávnila s ostatnými pracovníkmi. Ukrajinci po zmene pravidiel získali rovnaké pracovnoprávne postavenie ako ktorýkoľvek iný pracovník kdekoľvek v EÚ. A práve to výrazne pomohlo, aby sa vo veľkom nerozbehlo zamestnávanie bez zmluvy a riadne dohodnutých podmienok, teda bez vzniku oficálneho pracovnoprávneho vzťahu medzi zamestnávateľom a zamestnancom podľa zákonníka práce.
každá minca má dve strany
Nelegálne zamestnávanie má vo všeobecnosti negatívne dosahy na pracovné aj podnikateľské prostredie, ale aj na samotných zamestnancov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.