rádio Jerevan zrušili! A pamätáte sa prečo? Prvýkrát vo svojej histórii nevedelo odpovedať na otázku, konkrétne: Odkiaľ bude Sovietsky zväz kupovať obilie, až bude socializmus na celom svete?
Aký paradox! Systém, ktorý mal predstavovať vyššiu formu organizácie výrobných síl a vzťahov aj distribúcie statkov, viedol k opaku toho, čo jeho predstavitelia deklarovali. Zdá sa, že predpoklad všeobecnej dostupnosti bohatstva viedol k všeobecnej biede (aj tá bola nerovnomerne rozdelená). Naopak, „kapitalistický“ systém založený na predpoklade vzácnosti viedol k rozšíreniu bohatstva. Iste, nič nie je dokonalé. Kto by nepochyboval o reálnych problémoch slobodnej spoločnosti? A predsa systém priznávajúci vlastnú nedokonalosť víťazil v napĺňaní ľudských potrieb nad systémom, ktorý sám o sebe vyhlasoval, že je založený na neomylnom učení.
„Dôsledky chybných predstáv, ilúzií a zavádzania o fungovaní ekonomiky sa nikdy nezastavia len na jej hraniciach.“
Tak sa aspoň na chvíľu zdalo po roku 1989. Dnes sa však opätovne množia – v neposlednom rade pod tlakom kríz – pochybnosti o trhovej ekonomike a sny o alternatívach, vo vulgárnych aj intelektuálne vycibrených „sexed up“ podobách. Tisícmi kanálov nám do myslí nenápadne presakujú predstavy, že peňazí bude tým viac, čím viac sa ich v nominálnej hodnote vyrobí a rozdá, že spravodlivosť existuje bez vlastníctva, že čo je súkromné, je verejné, aj že sme dosiahli novú úroveň poznatkov, ktoré nám umožnia kontrolovať nekontrolovateľné a plánovať neplánovateľné.
Pozvoľna spolu s tými vtipmi o socializme zabúdame na lekcie, ktoré nám reálny socializmus uštedril. Tobôž, ak nová generácia už tento experiment nemá v živej pamäti, no výchova aj reklama v nej nespočetnými spôsobmi živia presvedčenie, že ekonomické otázky, s ktorými zápasili rodičia a prarodičia, sú už irelevantné. Obávam sa, že na tom príliš nezmenili ani posledné krízové výkyvy a prasknuté finančné „bubliny“. Navyše, ako sa vždy znova ukáže, dôsledky chybných predstáv, ilúzií a zavádzania o fungovaní ekonomiky sa nikdy nezastavia len na jej hraniciach.
„keby som bol kráľom“
Socializmus ako idea a ako program v rôznych verziách sa inšpiroval staršou predstavou veku hojnosti, v ktorom absentujú trápenia a nespravodlivosť súčasných pomerov. Tejto predstave však dodal moderný význam.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.