je to politický systém založený na ľudskej dôstojnosti, pluralitnej deľbe moci, možnosti voľby, právnom štáte a ochrane ľudských a občianskych práv pre všetkých. Aj na slobodnom vyznávaní a výkone viery, súkromnom vlastníctve, trhovej ekonomike, slobodných médiách a slobodnej kultúre. Liberáli v ňom nemajú nijaké výsadné postavenie.
Tomáš Zálešák píše v tejto súvislosti o fašizme a komunizme ako totalitných protikladoch demokracie. Totalitný štát sa zakladá na vláde jednej ideológie, na jednej vládnucej politickej strane, na štátnej kontrole nad celou ekonomikou, na monopole nad médiami, na potláčaní politických, občianskych, sociálnych, hospodárskych a ďalších práv.
Pojem totalitného štátu pokladám za kľúčový, lebo zahŕňa všetky možné typy nedemokratických systémov. Je to komplexnejší a širší pojem ako fašizmus a komunizmus a nie náhodou ho komunistický režim deleguje rád na fašistický a ten fašistický zase na komunistický.
pohrobkovia nacizmu a fašizmu na Západe
Pôvodne fašistické alebo nacistické strany prešli v povojnovej západnej Európe značnými premenami. Vyšli z myšlienkového sveta monolitnej spoločnosti, z autokratizmu, z autoritárskeho, vodcovského princípu, antisemitizmu, rasizmu.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.