Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Covid-19 mám v paži

.norbert Žilka .spoločnosť .veda

S príchodom letných dovoleniek sa opäť prebúdza nezáujem o covid-19. Omikron stratil mediálnu silu svojich predchodcov. Podarí sa mu na jeseň prilákať pozornosť médií a politikov? A môže ešte očkovanie výrazne zasiahnuť do jeho plánov?

Covid-19 mám v paži HORACIO VILLALOBOS/CORBIS/GETTY IMAGES 9. júl 2022 Lisabon, Portugalsko: Cestovný ruch na medzinárodnom letisku Humberto Delgado. Ľudia po dvoch rokoch pandémie majú znovu chuť cestovať a veria, že éra lockdownov a rôznych reštrikcií je už definitívne minulosťou.

veda nikdy nespí

Cestovanie je opäť možné. A to aj napriek narastajúcemu počtu covid pozitívnych jedincov. Vírus je krotký a zabíja skôr výnimočne. Ľudia ho už majú v paži. A nie v pľúcach. Všetky pravidlá razom prestali fungovať. Občas v nejakej dovolenkovej destinácii naďabíte na kostrbaté obmedzenia, ktoré však aj tak nikto nedodržiava. 

Aj napriek klesajúcemu záujmu vedci naďalej hľadajú nezodpovedané otázky týkajúce sa vírusu SARS-CoV-2. Zaujíma nás, odkiaľ pochádzajú všetky nebezpečné varianty. Kde sa zrodili a za akých podmienok. Počas pandémie sme mali podozrenie, že inkubátorom nových mutácií mohli byť pacienti s poruchami imunity.

Nové výskumy však naznačujú, že to nemusí byť tak. Sledovanie pacientov s rakovinou krvi, transplantáciou orgánov, HIV vírusom či autoimunitnými ochoreniami viedlo k celkom prekvapivým výsledkom. Spomínaní pacienti poskytujú vírusu pomerne dlhý čas na bezproblémové množenie. Vďaka tomu sa vírus mení a prispôsobuje sa svojej novej domovine. Medzi novými mutáciami sa však neobjavili tie, ktoré mu dávajú výhodu rýchleho prenosu.

Vírusová premena v dýchacích cestách pacientov s imunologickými ochoreniami je podobná, ale nie identická v porovnaní s tou, ktorú absolvovali nebezpečné varianty. Obmedzená prevádzka imunitného systému mení vírus odlišným spôsobom, ako je to v prípade ľudí s optimálne nastavenou imunitou. Kto je potom zodpovedný za vznik nových variantov? To je pre milovníkov konšpiračných teórií lahôdka, ktorej sa nedá odolať.

príliš dlhý covid

U niektorých infikovaných jedincov trvajú príznaky viazané na covid-19 až priveľmi dlho. Paleta príznakov je naozaj rozmanitá, vírus má potenciál prenikať do rôznych orgánov. V ostatnom čase sa hľadáčik vedcov zameral na črevo, ktoré môže poskytovať azyl pred vírusom prenasledovaným imunitou. 

Približne u 50 percent pacientov nachádzame vírusovú RNA v stolici týždeň po infekcii a u 4 percent z nich aj po siedmich mesiacoch, teda v čase, keď už vírus nie je prítomný v dýchacích cestách. V mnohých prípadoch je tento nález sprevádzaný bolesťami brucha, nevoľnosťou alebo zvracaním.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite