a tá je takáto. Sedliak kŕmi morku každé ráno po celý rok. Blížia sa Vianoce; morka zo skúsenosti usudzuje, že na druhý deň ráno dostane krm ako doteraz. Namiesto toho skončí na pekáči.
Americký futurológ Ray Kurzweil extrapoloval vývoj vedy a techniky za posledné desaťročia a dospel k záveru, že v polovici 21. storočia čaká ľudstvo technologická singularita: bod, v ktorom dôjde k explózii umelej inteligencie a za ním k takým zmenám civilizácie, ktoré už nebudú kontrolovateľné ľuďmi.
Zástancov takéhoto scenára označujeme ako singularitári. Singularita bude fázovým prechodom spoločnosti. Odhadujem, že technologická singularita bude paralelná s civilizačnou singularitou, časovým bodom, v ktorom rýchlosť zmien, a tým aj nekontrolovateľnosť, budú konvergovať k nekonečnu.
veľké oscilácie vidíme už dnes
Fázovými prechodmi nazývame náhle prudké zmeny. Ľahko ich môžeme sledovať pri ohrievaní vody. Pri 0 °C sa ľad zmení na kvapalinu a pri 100 °C sa kvapalná voda premení na paru. Všimnite si, ako sa v hrnci s vodou blízko varu začínajú tvoriť početné malé bublinky a sem-tam aj väčšie, aby sa nakoniec premenili na jedinú veľkú bublinu pary. Keď sa stav látky blíži k bodu fázového prechodu, dochádza k rýchlym osciláciám zmien na všetkých škálach veľkosti: od početných malých až po ojedinelé veľké.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.