niektorí ľudia opúšťajú svoju krajinu pre lepšie podmienky pre život, pracovné príležitosti alebo vzdelanie. To nebol prípad Olgy, ktorá mala na Ukrajine stabilnú prácu vo veľkej právnickej firme, priateľov a rodinu. Kedy si uvedomila, že musí odísť? Kto išiel s ňou a koho za sebou nechala? Prečo jej babka odmietala opustiť okupovanú Buču, v ktorej boli neľudské podmienky na prežitie?
V podcaste Migračný kompas Olga vysvetľuje, prečo sa po príchode na Slovensko rozhodla, že bude pomáhať iným utečencom, hoci sa predtým o ľudskoprávne témy nezaujímala. V čom všetkom je práca s utečencami iná od tej, ktorú vykonávala v Kyjeve a čo všetko sa musela naučiť? Ako jej v terajšom zamestnaní pomohla jej vlastná migračná skúsenosť?
Podcast Migračný kompas, ktorý sa venuje migrácii a príbehom utečencov, vám prináša občianske združenie Liga za ľudské práva.
Moderuje:
Sofia Martinková, členka mediálnej iniciatívy Svet medzi riadkami
čo je to „Migračný kompas“?
Podcast z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov a iných cudzincov žijúcich na Slovensku.
čo je cieľom podcastu?
Podcast Ligy za ľudské práva Migračný kompas sa venuje témam ľudských práv, migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Jeho cieľom je priblížiť tieto témy odborne aj ľudsky, priniesť osobné príbehy a priame výpovede ľudí, ktorí sú v migračnej situácii, alebo odborníkov a odborníčok, ktorí sa téme venujú profesionálne.
Táto epizóda podcastu vznikla v rámci projektu SalamSK - Bojujeme proti islamofóbii a podporujeme obete nenávistných trestných činov na Slovensku. Projekt je podporený z prostriedkov Európskej únie, v rámci programu Práva, Rovnosť a Občianstvo (2014 - 2020) a vládou Spojených štátov amerických v rámci grantovej schémy Small Grants Program.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.