napriek tomu, že vietnamská komunita žije na Slovensku viac ako 70 rokov, stále nemá pozíciu, v ktorej by sa jej členovia považovali za bežnú súčasť slovenskej spoločnosti. „Ktosi by mohol nesúhlasiť a povedať, že nás berú ako niekoho, kto s nimi žije. No je rozdiel byť tolerovaný a rešpektovaný,“ hovorí fotografka Kvet Nguyen.
Spolu s ďalšími slovenskými Vietnamcami sa spolupodieľala na tom, aby vláda uznala Vietnamcov ako prvú neeurópsku menšinu na Slovensku. V podcaste Migračný kompas priznáva, že schvaľovací proces, ako aj samotné pravidlá uznávania menšín na Slovensku, je veľmi chaotický. “Nie je jasné, čo má komunita spraviť pre to, aby bola úspešná,” hovorí Kvet. Okrem toho v rozhovore hovorí ako vníma svoju identitu, či sa ešte stále hľadá a či je jej cudzinecký pôvod na Slovensku skôr výhodou, alebo nevýhodou.
Kvet Nguyen pochádza z Nových Zámkov, študovala fotografiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vo svojej tvorbe sa venuje inakosti a hľadaniu identity, pričom tieto témy otvára aj ako aktivistka.
Moderuje:
Ester Viktória Ziffová, členka mediálnej iniciatívy Svet medzi riadkami
čo je to „Migračný kompas“?
Podcast z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov a iných cudzincov žijúcich na Slovensku.
čo je cieľom podcastu?
Podcast Ligy za ľudské práva Migračný kompas sa venuje témam ľudských práv, migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Jeho cieľom je priblížiť tieto témy odborne aj ľudsky, priniesť osobné príbehy a priame výpovede ľudí, ktorí sú v migračnej situácii, alebo odborníkov a odborníčok, ktorí sa téme venujú profesionálne.
Táto epizóda podcastu vznikla v rámci projektu SalamSK - Bojujeme proti islamofóbii a podporujeme obete nenávistných trestných činov na Slovensku. Projekt je podporený z prostriedkov Európskej únie, v rámci programu Práva, Rovnosť a Občianstvo (2014 - 2020) a vládou Spojených štátov amerických v rámci grantovej schémy Small Grants Program.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.