ako sa uvádza v dokumente Prvky čínskej výzvy od amerického ministerstva zahraničných vecí, výzva, akú predstavuje čínsky komunistický štát, má úplne zásadný charakter. Stačilo by, keby bola Čína „bežnou“ mocnosťou na vzostupe, ktorá bojuje o svetový vplyv a zdroje. Lenže Čína je v skutočnosti neototalitná veľmoc s hlboko zakoreneným nepriateľstvom voči demokracii. Momentálne najakútnejším ohrozením slobody a bezpečnosti v Európe je Vladimir Putin. No vnútorná krutosť čínskej autokracie a vonkajší rozsah jej ambícií z nej robia najvážnejšie dlhodobé ohrozenie slobody vo svete.
Čo presne čínski komunistickí pohlavári chcú? Si Ťin-pching a ostatní v politbyre sú posadnutí uchovaním svojho monopolu na moc, čo si vyžaduje neúprosný boj o škrtenie nezávislých informácií a demokratických hodnôt, ideálov, vzorov a symbolov. Čínska komunistická strana teda musí ničiť disent a pluralizmus ešte aj na územných perifériách Číny, ako je Sin-ťiang, čiže Ujgurská autonómna oblasť, a Hongkong. Aby si udržala moc, dala dohromady bezprecedentný aparát digitálneho sledovania a kontroly, aby cenzurovala na svojom území informácie či názory, ktoré by mohli poškodiť jej povesť a podnietiť protesty. Navyše, celosvetovo vedie masívnu informačnú, geopolitickú a ideologickú kampaň za formovanie takých naratívov, ktoré Čínu zobrazujú ako zároveň mocného aj benevolentného hráča.
Čínski lídri majú grandióznu víziu „národného obrodenia“. Ultimátnym cieľom čínskych komunistov je svetovláda. Chcú z Číny urobiť veľmoc, ktorá bude dominovať nielen globálnemu obchodu (a jedného dňa i finančnému sektoru) a toku zdrojov, ale aj priestorom, o ktoré sa stále vedú spory: Arktíde, vesmíru a medzinárodným inštitúciám. To je z dlhodobého hľadiska.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.