o islame počuť na slovenskej politickej scéne často, no nestretávame sa s ním len pri náboženských témach. „Islam, moslimovia, a najmä ich negatívne zobrazovanie, sa dokáže dostať do politického diskurzu aj keď sa v parlamente pojednávajú zákony o umelom prerušení tehotenstva, keď sa preberajú zákony ohľadom zvyšovania bezpečnosti, či pristúpenie Fínska a Švédska do NATO,“ hovorí politológ Jozef Lenč. Narážky na menšinu sú prítomné naprieč celým politickým spektrom a nie sú zriedkavé ani v komunálnej politike.
„Štát nám nezakazuje vyznávať náboženstvo, ktoré máme, no ani nám neumožňuje žiť ho tak akoby sme chceli. Napríklad, čím ste starší, zisťujete, že bude problém, kde a ako vás vlastne pochovať,“ hovorí Lenč a v zápätí dodáva, že nič z toho však nezhoršuje život Moslimov tak intenzívne, ako šírenie nenávisti a strachu.
jozef Lenč je politológ, ktorý v súčasnosti vyučuje na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V médiách často komentuje situáciu na Slovensku a tiež dianie na Blízkom východe.
Moderuje:
Ester Viktória Ziffová, členka mediálnej iniciatívy Svet medzi riadkami
čo je to „Migračný kompas“?
Podcast z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov a iných cudzincov žijúcich na Slovensku.
čo je cieľom podcastu?
Podcast Ligy za ľudské práva Migračný kompas sa venuje témam ľudských práv, migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Jeho cieľom je priblížiť tieto témy odborne aj ľudsky, priniesť osobné príbehy a priame výpovede ľudí, ktorí sú v migračnej situácii, alebo odborníkov a odborníčok, ktorí sa téme venujú profesionálne.
Táto epizóda podcastu vznikla v rámci projektu SalamSK - Bojujeme proti islamofóbii a podporujeme obete nenávistných trestných činov na Slovensku. Projekt je podporený z prostriedkov Európskej únie, v rámci programu Práva, Rovnosť a Občianstvo (2014 - 2020).
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.