„raj“
Starý pán s hlbokými tmavými očami a šedivými vlasmi začesanými dozadu sedí usmiaty v čalúnenom kresle a popíja čaj. Wilfred von Oven v roku 1990 vo svojom byte v Buenos Aires. Oproti nemu sedí novinár Laurence Rees a chystá sa k poslednej otázke: „Ak by ste pre mňa zhrnul vašu skúsenosť v Tretej ríši jedným slovom, ktoré by to bolo?“ Wilfred von Oven pozrel na Reesa a povedal: „Raj“. Takto odpovedal muž, ktorý mal detailné informácie o „konečnom riešení“. Muž, ktorý od roku 1943 pôsobil ako osobný tlačový pobočník Josepha Goebbelsa. Oven ukončil štúdium žurnalistiky v Berlíne čestnou medailou, ovládal francúzštinu, angličtinu a španielčinu.
sokratika
Pred viac než dvetisíc rokmi vyslovil Sokrates myšlienku, že každá cnosť vychádza z poznania. Poznanie vedie k cnostnému a múdremu životu. Z tejto intelektualizácie cností sa však zrodilo vplyvné a mylné presvedčenie, že vzdelaní ľudia majú „bližšie“ k cnosti než ľudia nevzdelaní. A hoci nás dejiny človeka presviedčajú o opaku, stále je tu údiv nad tým, ako mohli komunizmus a nacizmus napriek svojej brutalite a priemernosti zlákať toľko vzdelaných ľudí.
väzeň z Tegelu
V roku 1940 sa stretol pastor Dietrich Bonhoeffer s plukovníkom Hansom Osterom z Abwehru. Po tomto stretnutí Bonhoeffer napísal pozoruhodný text, začlenený do jeho knihy Etika. Bonhoeffer, vidiac kompletný rozklad morálky počas nacistickej vlády, si položil závažnú otázku: kto a prečo zlyhal? Tento mimoriadny text začína demaskovaním zla.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.