keď slovenskí novinári informujú o moslimoch a islame, často si vyberajú témy, ktoré súvisia s terorizmom, prípadne so zadržaním či väznením. Našinci pritom vedia o islame najmä sprostredkovane, málokedy majú nejakú osobnú skúsenosť. Aj preto je mediálny obraz dôležitý a do veľkej miery formuje naše názory.
„To, čo deklarujú médiá, tak také stereotypy vidíme aj u majoritného obyvateľstva. Keď sa povie islam, najčastejšie sa spája s Islamským štátom. Islamský štát sa spája s terorizmom, s agresiou. Mešita sa zas v médiách spája s nebezpečenstvom,“ hovorí Silvia Letavajová.
Odborníčka radí, že komplexnejšie a vyváženejšie výstupy môžu novinári zabezpečiť tak, že do debaty prizvú moslimov. “Bolo by super, ak by boli viac prizývaní, no na druhej strane sa im veľmi nečudujem. Mnohí mali skúsenosť, že novinári vytrhli ich vyjadrenia z kontextu,” vysvetľuje.
silvia Letavajová pôsobí na Ústave manažmentu kultúry a turizmu kulturológie a etnológie na Filozofickej fakulte Konštantína filozofa v Nitre. Vo výskume sa venuje predsudkom v mediálnom priestore.
Moderuje: Stanka Luppová, členka mediálnej iniciatívy Svet medzi riadkami
čo je to „Migračný kompas“?
Podcast z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov a iných cudzincov žijúcich na Slovensku.
čo je cieľom podcastu?
Podcast Ligy za ľudské práva Migračný kompas sa venuje témam ľudských práv, migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Jeho cieľom je priblížiť tieto témy odborne aj ľudsky, priniesť osobné príbehy a priame výpovede ľudí, ktorí sú v migračnej situácii, alebo odborníkov a odborníčok, ktorí sa téme venujú profesionálne.
Táto epizóda podcastu vznikla v rámci projektu, ktorý je podporený z prostriedkov Európskej únie, v rámci programu Práva, Rovnosť a Občianstvo (2014 - 2020).
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.