v ankete .týždňa sme sa spýtali odborníkov a stakeholderov v zdravotníctve, ako sa dá s týmto negatívnym fenoménom bojovať. Naše otázky boli:
- Slovensko je po Českej republike, Maďarsku a Fínsku štvrtou najobéznejšou krajinou spomedzi krajín OECD. Ako si to vysvetľujete?
- Aké sú podľa Vás príčiny toho, že takmer 60 % slovenskej populácie trpí obezitou?
- Čo je spôsob, ako znížiť podiel obéznych ľudí na Slovensku a ako v tom môže pomôcť preventívna zdravotná starostlivosť?
- Aké sú z Vášho medicínskeho pohľadu a odboru najväčšie riziká pre zdravie spojené s obezitou?
Odpovedajú:
MUDr. Noman Ehsan, diabetológ
- Áno, potvrdzujem, že v poslednom čase došlo k nárastu počtu obéznych pacientov na SR v dôsledku nesprávneho stravovania sa populácie, malej pohybovej aktivity, sedavej práce, skoro všade už ľudia používajú auto...
- Na Slovensku sa, bohužiaľ, väčšina ľudí nestravuje zdravo, nepohybuje sa. Myslím si, že veľa ľudí konzumuje viac mastnych jedál, nadmerne konzumuje alkohol a v ich strave je nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny.
- Je potrebné ľudí viac edukovať, informovať ich o príčinách obezity, o zdravom stravovaní, pohybovej aktivite, a to je úloha pre kompetentné orgány štátu, MZ, zdravotné poisťovne a organizácie pacientov. S edukáciou je potrebné začať už na školách, keďže obéznych ľudí pribúda aj medzi žiakmi. Deťom a študentom by sme mali vytvoriť vhodné podmienky pre športové aktivity a deti a študenti by už na školách mali byť vedené k zdravému stravovaniu sa, ktoré je prevenciou obezity.
- Z medicínskeho hľadiska sú najväčším rizikom obezity kardiovaskulárne ochorenia (infarkt myokardu, NCMO, DM 2 typu s komplikáciami ) a ťažkosti pohybového aparátu.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.