Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Fedor Gál: V nemom úžase sledujem rozvrat jednej krajiny

.fedor Gál .spoločnosť

Dve knihy mi ležia už nezvykle dlho pri posteli. Ne v Božím jménu rabína Jonathana Sacksa a Rozhovory s C. G. Jungom. Tá prvá ma upútala rozprávaním o prapôvode násilia, predovšetkým o príbuzenských konfliktoch, ktorými oplýva jeden z pilierov nášho civilizačného okruhu – Starý zákon. Tá druhá je ponorom do ľudskej psychiky, predovšetkým do tajomstva individuálneho a kolektívneho nevedomia.

Fedor Gál: V nemom úžase sledujem rozvrat jednej krajiny Boris Németh

nanič by však bolo čítanie náboženských či vedeckých textov, keby človeku chýbala nažitá skúsenosť. Nažitá až na dreň. Osobná bolesť, osobná konfrontácia so zlom a chamtivosťou bez morálky, napríklad. V nemom úžase sledujem rozvrat jednej rodiny. Jeho najväčšími obeťami budú tí najnevinnejší – deti a starí ľudia. Ide predovšetkým o peniaze, majetok. Jedno aj druhé na troskách vzťahov takzvanej tradičnej rodiny. 

Existuje  veľa ciest, ako podobné situácie zvládnuť. Sacks vidí nádej v náboženskej viere, Jung v odvahe a schopnosti „pozrieť sa do zrkadla“. Podľa toho, čo viem, obaja prežili naplnené životy, zanechali po sebe dielo a nasledovníkov a pomáhajú nám aj z druhého brehu chápať seba a iných, napĺňať svoje životy skutkami, a nie rečnením a kázaním.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite