jeden úrad vládne všetkému
Návrhy poslancov Karahuta, Lukáča a Svrčeka zo Sme rodina odoberajú kľúčové kompetencie niekoľkým ministerstvám a dávajú ich novému stavebnému úradu:
- Ministerstvo životného prostredia príde o kompetenciu posudzovať vplyv stavieb na životné prostredie (EIA). O EIA v týchto prípadoch už bude rozhodovať len stavebný úrad.
- Ministerstvo dopravy príde o svoj odborný orgán - stavebnú inšpekciu a aj tá prejde pod stavebný úrad.
- Návrhy Sme rodina odstraňujú z procesu EIA všetky prvky, ktoré zaručovali odbornosť a objektivitu.
- Hlavný stavebný úrad bude môcť kedykoľvek odobrať prípad regionálnym stavebným úradom a rozhodnúť o ňom sám.
- Poplatky za povoľovanie stavieb nepôjdu do štátneho rozpočtu, ale získa ich nový stavebný úrad. Takú koncentráciu moci a obrovských peňazí nemá žiaden iný úrad na Slovensku.
Návrhy Sme rodina, môžu ohroziť chod veľkých podnikov a spustiť živelnú výstavbu v chránených územiach, napr. v Tatrách či na Donovaloch.
prečo je to problém?
Pretože jeden úrad nikdy nedokáže celkom sám zaručiť spravodlivé a objektívne posudzovanie či kontrolu výstavby, o to menej, ak je vedený neodvolateľným úradníkom.
Vplyv stavby na životné prostredie (EIA) dnes posudzuje ministerstvo životného prostredia, pretože na to ho máme. Rozhodnutia MŽP sú pre stavebné úrady záväzné a musia sa s nimi pri posudzovaní stavby riadiť.
Poslanci Sme rodina však navrhujú, aby sa posudzovanie EIA uskutočnilo na oddelení stavebného úradu. Budú ich vytvárať podriadení pána Hypkého a na rozhodnutie o stavbe budú mať len formálne vplyvy.
Rovnako to bude pri stavebnej inšpekcii - nový stavebný úrad by mal kontrolovať sám seba. Predstavuje to úplný koniec verejnej kontroly vo výstavbe a obrovské riziko pre životné prostredie.
Je to rovnaké, ako keby niekto vyňal Národnú protikorupčnú jednotku z NAKA a zaradil ju pod úrad vlády.
martin Hypký – úplný kráľ
Absolútnu moc nad všetkými stavbami na Slovensku bude mať Úrad pre územné plánovanie a výstavbu, tu je k nemu niekoľko zaujímavých faktov:
- vytvoril ho Štefan Holý zo Sme rodina
- za šéfa úradu si Holý vybral svojho spoločníka z podnikania Martina Hypkého
- požiadavky na vzdelanie predsedu úradu boli upravené tak, aby presne sedeli na Hypkého CV (VŠ, odbor elektrotechnika)
- pôsobenie v novom úrade začal Hypký kúpou 3 ks. BMW, každé z nich stálo daňových poplatníkov asi 80 000 EUR.
- o niečo neskôr objednal za 150 000 EUR knihy a videá od singapurského architekta Jasona Pomeroya
- za 96 000 EUR si nový stavebný úrad objednal právne služby od kancelárie, ktorá má blízko k Počiatkovi a Kaliňákovi
- predseda úradu by mal byť podľa poslancov Sme rodina volený parlamentom na 7 rokov a bude de facto neodvolateľný.
Poslanci a poslankyne parlamentu v stredu schválili prvý balík návrhov Sme rodina na novelizáciu približne 80 zákonov, ktoré súvisia so stavebnou legislatívou a povoľovaním stavieb.
čo v stredu parlament schválil?
Developeri v Bratislave a v Košiciach nebudú musieť dodržiavať územné plány, poslanci im schválili možnosť odchýliť sa od regulatívov územného plánu až o 20 %.
Poslanci schválili zrušenie stavebnej inšpekcie a celá jej agenda prejde pod nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu. To znamená že jeden úrad bude výstavbu nielen povoľovať ale aj kontrolovať.
Posledná zásadná vec, ktorá včera prešla parlamentom, je zmena spôsobu voľby šéfa nového stavebného úradu. Šéfa jedného z najmocnejších úradov na Slovensku bude voliť parlament a vďaka návrhom Sme rodina bude tento úradník vo svojej funkcii zabetónovaný na 7 rokov a takmer neodvolateľný.
Ak by chcel niekto vytvoriť klon generálneho prokurátora pre stavebníctvo, nepostupoval by inak.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.