Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Francis Fukuyama: Venujme ešte jeden pohľad neoliberalizmu

.francis Fukuyama .spoločnosť .politika

Výraz „neoliberalizmus“ niektorí používajú a niektorí vnímajú takmer ako nadávku. V ére rastúcej inflácie je však určite najvyšší čas opäť si preštudovať to, čo sa označuje za neoliberálnu agendu.

Francis Fukuyama: Venujme ešte jeden pohľad neoliberalizmu DIRCK HALSTEAD/GETTY IMAGES Milton Friedman (vpravo) s kolegami na stretnutí s prezidentom Ronaldom Reaganom v roku 1981.

v mnohých kruhoch sa výraz „neoliberalizmus“ používa vo všeobecnosti urážlivo. V ústach latinskoamerických populistov, ako je Cristina Fernández v Argentíne alebo Andrès Manuel López Obrador, to nie je nič iné ako označenie kapitalizmu, ktorý odsudzujú, pretože ho vnímajú ako zdroj všetkej nerovnosti a vykorisťovania.

Rozumnejšia definícia tohto termínu je však tá umiernenejšia, ktorú som použil v druhej a tretej kapitole svojej poslednej knihy Liberalism and Its Discontents, kde označuje špecifickú interpretáciu trhovej ekonomiky. Tá sa spája s ekonómami ako Milton Friedman a jeho spolupútnici z chicagskej školy, ktorí sformulovali široko poňatú kritiku štátnych zásahov do fungovania trhov založenú na hodnotení ekonomickej efektívnosti. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite