Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Esej: More a vojna

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej

V máji 1940 sa v Dunkerque vojská Britského expedičného zboru so zvyškami francúzskych a belgických spojencov ocitli v obkľúčení medzi nemeckými vojskami a morom, ktoré delilo francúzsku pevninu od britských ostrovov. Stovkám tisícov spojeneckých vojakov hrozilo nemecké zajatie. Jedinou únikovou cestou bolo more.

Esej: More a vojna wikimedia commons More ako strategická prekážka a zároveň otvorená cesta: 31. máj 1940 Dunkerque, Francúzsko, operácia „Dynamo“. Podarilo sa evakuovať približne 380-tisíc spojeneckých vojakov.

nasledovala asi najslávnejšia evakuácia vo vojenských dejinách. Áno, čítate dobre: evakuácia má prívlastok „slávna“! 338-tisíc spojeneckých vojakov, prevažne Britov, uniklo pred zajatím alebo masakrom. Nie, nedalo sa hovoriť o víťazstve. Vojna sa len začínala, víťazstvo bolo v nedohľadne, kapitulácia Francúzska na dosah. Spojencov ešte očakávali najväčšie katastrofy aj najväčšie triumfy, to všetko bola však dosť vzdialená budúcnosť.

more: koniec a začiatok

A predsa mala evakuácia z Dunkerque v sebe niečo povzbudivé. Schopnosť, s akou Briti dokázali zmobilizovať okrem vojenskej aj spontánnu pomoc veľkého počtu civilných plavidiel najrôznejších určení a veľkosti, svedčila o tom, že „tvrdošijný ostrov“ nepovedal svoje posledné slovo. 

Bola to psychologická vzpruha pre britský národ, utvrdila ho v odhodlaní. Až musel Churchill schladiť nadšenie krajanov pripomienkou, že „vojny sa nevyhrávajú evakuáciami“.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite