Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zabudnutý rómsky holokaust na Slovensku

.inge Vagačová .spoločnosť .spoločnosť

Predstavu o charaktere rómskeho holokaustu vo vojnovom slovenskom štáte nám najlepšie pomôžu ilustrovať jednotlivé opatrenia, ktoré tu platili a boli jednoznačne namierené proti rómskej komunite.

Zabudnutý rómsky holokaust na Slovensku WIKIMEDIA COMMONS/USHMM Skupina rómskych väzňov v pracovnom tábore Bełżec v okupovanom Poľsku.

presný počet rómskeho obyvateľstva na území Slovenska počas existencie vojnového slovenského štátu nie je možné zistiť. Odhadom sa dá predpokladať, že na slovenskom území s výnimkou Žitného ostrova a ďalších Maďarskom anektovaných oblastí mohlo v rokoch 1939 – 45 žiť do stotisíc Rómov. 

Dôležitým faktom je, že v prvých rokoch vojny sa proticigánske vyhlášky na mnohých miestach v praxi neplnili. Existuje mnoho prípadov, keď sa „gádžovia“ Rómov zastali a nedali ich odviesť do pracovného útvaru. V niektorých obciach stačilo, aby sedliak vyhlásil o niektorom Rómovi, že ho potrebuje, a odvedenie sa nekonalo. Dôvody boli, pochopiteľne, najmä ekonomické. Ale existuje tiež mnoho otrasných výpovedí o tom, ako si pri odvádzaní Rómov počínali najmä gardisti, členovia fašistickej Hlinkovej gardy.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite