litva si predvolala najvyššieho vatikánskeho diplomata v tejto pobaltskej krajine po tom, ako pápež František povedal ruskej mládeži, aby si uvedomila, že je dedičom „veľkého ruského impéria“. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry Reuters.
Ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na improvizované poznámky, ktoré František v piatok predniesol v živom videopríhovore ku katolíckej mládeži zhromaždenej v Petrohrade, pozvalo apoštolského nuncia na „rozhovor“ po tom, ako sa vráti z dovolenky, povedal v stredu hovorca ministerstva.
Vatikán uviedol, že pápež nemal v úmysle oslavovať ruský imperializmus v prejave, v ktorom vyzdvihol aj cára Petra Veľkého a cárovnú Katarínu II., ktorí rozšírili Ruskú ríšu.
Územia Litvy a Poľska pripojila k Ruskej ríši v 18. storočí Katarína II. Obe krajiny sa odtrhli po prvej svetovej vojne po tom, ako boli v 19. storočí brutálne potlačené dve povstania proti impériu, vysvetľuje Reuters.
Františkovým zámerom bolo „zachovať a podporiť všetko, čo je pozitívne vo veľkom ruskom kultúrnom a duchovnom dedičstve“, tvrdí Vatikán. Ukrajina, ktorá bola kedysi súčasťou toho istého impéria, uviedla, že tieto poznámky sú „hlboko poľutovaniahodné“. Kremeľ ich označil za „veľmi potešujúce“.
Litva má 2,8 milióna obyvateľov, z ktorých tri štvrtiny sa hlásia k rímskokatolíckemu vierovyznaniu. Krajina je členom EÚ a NATO, pričom je zarytým kritikom Ruska.
Katolícka cirkev sa v krajine stále teší úcte pre svoj protikomunistický postoj a podporu nezávislosti v čase, keď bola Litva anektovaná bývalým Sovietskym zväzom. Vatikán si počas tohto obdobia ponechal diplomatické zastúpenie Litvy pri Svätej stolici, keďže anexiu neuznával.
František navštívil Litvu v roku 2018 a celebroval tam omšu pre približne 100-tisícový dav.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.