znepriatelené jednotky na západnom fronte I. svetovej vojny hrali počas vianočného prímeria v decembri 1914 proti sebe futbal. Futbalový zápas sa hral 31. mája 1942 počas nemeckej blokády Petrohradu. Mal to byť symbol nádeje pre zbedačené obyvateľstvo, na ktoré čakalo ďalších 20 mesiacov vyčerpávajúceho obkľúčenia. Dnes nezažívame vojnovú krízu, ale kde je najsilnejší moment futbalu v čase korony? Sú ním kampaňové videá FIFA s najväčšími legendami vyzývajúcimi na zodpovednosť a obozretnosť? Finančná pomoc hráčov či klubov po celom svete rôznym fondom, nadáciám, zdravotníctvu? Kde je koronavírusový symbol futbalu?
Možno zostane ukrytý v množstve otázok, ktoré dnes zmietajú štruktúrami, vybudovanými v ostatných troch futbalových desaťročiach. Je celkom zrejmé, že na troskách pokrízového vývoja sa vo futbale bude len sotva točiť rovnaká špirála peňazí. Pred krízou sme dospeli do štádia, v ktorom sa vo veľkokluboch spotrebúvalo 60 – 80 percent zo stámiliónových obratov na platy hráčov. Trojmesačná absencia zápasov priniesla obrovské výpadky financií z vysielacích práv, marketingu či predaja vstupeniek. Hlavne preto sa najväčšie ligy sveta trasú, aby sa sezóna v Španielsku, Anglicku, Taliansku či Nemecku dohrala. Nad trávnikmi lietajú obrovské peniaze, hrozí prepad možno až tretiny či polovice klubových rozpočtov.
futbal pre peniaze
Premier League má najväčší televízny kontrakt v športovej histórii. Ak odohráte sezónu a nezískate v nej ani jeden bod, aj tak získate 168 miliónov libier. Prípadné uzavretie sezóny by mohlo mať fatálne následky a nejde tu len o liverpoolsku stratu už takmer istého prvého titulu po 30 rokoch. Aj preto boli kluby ochotné pristúpiť na akýkoľvek návrh rozsiahlych bezpečnostných opatrení či na neúčasť divákov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.