čo je to ideológia a prečo sa podľa niektorých vymyká definícii? Nad tým sa dnes spoločne zamyslíme. Existuje séria kníh, celkom hrubých, ktoré sa nazývajú Oxfordské príručky, tzv. Oxford Handbooks, a jednotlivé knihy sa venujú špecifickým témam ľudského poznávania. Hľadanie definície ideológie opieram o prvú kapitolu z jednej tejto príručky s názvom The Oxford Handbook of Political Ideologies, ktorej autorom je profesor Bo Stråth z Helsinskej univerzity.
ideológia, veda o ideách?
Ideológia bola ako pojem prvýkrát použitá v rámci francúzskej osvietenskej filozofie po Francúzskej revolúcii a jej vynálezcami boli francúzski myslitelia, ktorých nazývali ideológmi. Obsah tohto pojmu bol pre nich jednoznačný. Ideológia bol nový vedný odbor. Ako biológia je veda o živote, geológia veda o zemi či antropológia o pôvode človeka a jeho vývoji, cieľom ideológie bolo štúdium ideí, myšlienok, ich dejinných vzorcov a zákonitostí.
Zakladatelia ideológie ako vedy pracovali s predpokladom, že idey je možné študovať ako univerzálne a nomotetické kategórie, teda také, ktoré odhaľujú zákony a zákonitosti ľudského vývoja. Táto ambícia sa dá prirovnať k súčasnej vedeckej disciplíne v rámci humanitných vied, ktorú nazývame dejiny ideí (history of ideas). V podobnom čase ako ideológovia sa o podobnú vec snažil francúzsky intelektuál Auguste Comte (žil na prelome 18. a 19. storočia), ktorý vymyslel pojem sociológia a bol prvotným hýbateľom tejto osvietenskej vednej disciplíny. Tá išla ruka v ruke s jeho pozitivizmom, o ktorom si niekedy v budúcnosti ešte povieme.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.