bertrand Russell bol známy britský ateista. Vlastne, jeden z najznámejších z celého 20. storočia. Dodnes mnohí citujú jeho odpoveď na to, čo by spravil, ak by po svojej smrti predsa len zistil, že Boh existuje. Ak by sa ho Boh v tej chvíli spýtal, prečo v neho počas života neveril, odpovedal by: „Nebolo dosť dôkazov, Bože. Nebolo dosť dôkazov.“ Niežeby Russell nevedel o rôznych takzvaných dôkazoch Božej existencie, ktoré tu s nami počas histórie boli a v rôznych podobách sú tu dodnes. Vedel o nich, len mu pripadali nepresvedčivé.
O ich nepresvedčivosti napokon napísal v roku 1927 známu esej s názvom Prečo nie som kresťan. Aká je však spojitosť Russella s tým, o čom si chceme povedať v dnešnom článku? Celkom priamočiara. V novembri tohto roka sa totiž na internete objavil text, ktorý narážal na názov jeho eseje. Významovo bol však celkom opačný a niesol titul: Prečo som dnes kresťankou. Jeho dôležitosť je v tom, že nebol len tak od hocikoho. Pochádzal z klávesnice Ayaan Hirsi Ali. A aby sme pochopili, v čom spočíva tento šokujúci faktor, musíme si, samozrejme, povedať niečo viac o nej. Takže, v prvom rade, kto je Ayaan Hirsi Ali?
piata jazdkyňa apokalypsy
Ayaan je veľká osobnosť v spoločenskom dialógu o náboženstve. Dnes je päťdesiatnička a narodila sa v Somálsku, kde aj vyrastala. Po svojej skúsenosti s miestnym islamom sa nakoniec stala jeho veľkou kritičkou. Začala sa ozývať za práva žien a robiť v tomto smere osvetu. To bolo až po tom, ako sa jej z Afriky podarilo odísť a usadiť sa v Holandsku, kde bola v mladom veku zvolená do tamojšieho parlamentu – v roku 2003.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.