Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.pravidelná dávka: La vita ѐ bella

.jakub Betinský .stĺpčeky .spoločnosť

Nedávno so mnou robili rozhovor v rámci jednej dokumentaristickej série a hlavnou otázkou bol zmysel života. Zdá sa mi, že slovenčina nám túto otázku defaultne rámcuje tým, že slovo „zmysel“ nás núti chápať vo význame fyzickej skúsenosti.

.pravidelná dávka: La vita ѐ bella

akoby sme zmysel nášho života mali vyhmatať, vycítiť, zakúsiť cez pokus-omyl. A toto rozmýšľanie nie je ďaleko od škótskeho osvietenca Davida Huma. Ten by videl hlavný nástroj na zodpovedanie otázky o zmysle života v tom, čo nazýval morálny sentiment: skutočnosť, že z našej ľudskej povahy voči niečomu cítime odpor, zhnusenie, a niečo iné nás, naopak, priťahuje, nadchýna. 

Mimochodom, ak by ste chceli mať v tomto hľadaní viac šťastia, vycestujte si do Edinburghu, kde na historickej ulici Royal Mile nájdete smerom hore po pravej strane Humovu sochu (verím, že aj vás prekvapí, že ho zobrazuje v rímskej tóge). No a traduje sa, že ak mu pošúchate palec na nohe, prináša to šťastie. To sa síce nedá empiricky overiť, ale úroveň ošúchanosti jeho palca dosvedčuje to, že šťastie v živote hľadáme mnohí. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite