doposiaľ nezverejnený návrh zákona má z mnohých mimovládok urobiť „zahraničných agentov,“ ktorí by sa museli povinne registrovať a ich štatutári by museli okrem iného zverejňovať celý svoj súkromný majetok.
S maďarským priateľom Máté Hajbom, ktorý vedie budapeštiansky protrhový inštitút Szabad Piac Alapítvány, som preto pred pár týždňami zorganizoval otvorený list dvadsiatich piatich predstaviteľov protrhových think tankov z oboch strán Atlantiku. Medzi signatármi sú kolegovia z AEI, výskumníci z Hudson Institute, Roland Freudenstein z Martens Centre či Richard Ďurana z INESS.
Kritika Orbána zabolela, a nahnevané reakcie prišli rýchlo – tak od ministra zahraničia Pétera Szijjárta, podľa ktorého Orbána nemáme čo poučovať o boji s komunizmom (o ničom takom v liste nebola zmienka), tak od vládneho hovorcu Zoltána Kovácsa, inak absolventa Sorosom sponzorovanej Stredoeurópskej univerzity... Obaja tvrdia, že pripravovaný zákon nemá za cieľ nikoho vyháňať. Vláde ide vraj len o transparentnosť. A požiadavky nového zákona budú aj tak menej prísne než to, čo od „zahraničných agentov“ žiada podobný americký zákon, takzvaná FARA. Úplne identické tvrdenie bolo naposledy počuť v roku 2012 z Kremľa, keď sa v Rusku zavádzal zákon, ktorý dnes prakticky znemožňuje slobodu združovania. Orbánov argument, samozrejme, neobstojí.
„Nepriateľom nie sú už len Sorosove mimovládky, ale aj samotná univerzita.“
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.