aspoň jedna z tých dvoch skupín sa musí mýliť. Ešte bizarnejšia je však absencia jasného postoja opozičných labouristov k brexitu. Labouristickí poslanci hlasovali proti Mayovej dohode, nijakým spôsobom sa však nesnažia odchod zastaviť.
Minulý týždeň sa odmietli zúčastniť na rokovaní medzi politickými stranami s vyhlásením, že premiérka musí najprv vylúčiť odchod z Únie bez dohody – ten sa však nedá vylúčiť bez väčšinovej parlamentnej podpory pre iný scenár. Labouristi otáľajú aj s plnením svojho sľubu, že ak neuspejú pri odvolávaní kabinetu, budú pracovať na zvolaní druhého referenda.
Ak ste sofistikovaný čitateľ Guardianu, tak ako väčšina labouristických poslancov, na brexit musíte mať jasný názor. Prečo to u labouristov neplatí? Časté vysvetlenie je, že Jeremy Corbyn ako nereformovaný socialista 70. rokov vidí EÚ ako škodlivý „neoliberálny“ projekt (existujú silné indície, že pred referendom líder strany sabotoval kampaň za zotrvanie, ktoré labouristi oficiálne podporovali).
„V istom bode sa rozdelená strana bude musieť jasne rozhodnúť, ktorým smerom sa vyberie.“
Navyše, z prízemného pohľadu je pre Corbyna dobré, aby brexit konzervatívcov dostal do čo najväčšej šlamastiky, bez ohľadu na to, čo to spraví s krajinou – zatiaľ čo opozícia môže živiť fantázie o tom, akú dobrú dohodu by vyrokovala ona.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.