ideálne by bolo, keby sa americký prezident s Kimom nestretával vôbec. Okrem jeho estrádneho prístupu k politike je na súčasnom nájomníkovi Bieleho domu máločo znepokojujúcejšie než jeho slabosť pre diktátorov – od Putina cez Erdogana až po Kima. Toho posledného Trump vychvaľoval ako „silného“ a „šikovného“. Kim pritom stojí na čele režimu, ktorý zatvára svojich oponentov do koncentračných táborov a nechal zavraždiť aj svojho strýka a brata.
Prečo so Severnou Kóreou nerokovať? Nie je lepší okrúhly stôl než rinčanie zbraňami? A neznamená minulotýždňové zlyhanie, že svet je dnes o čosi menej bezpečný? Nie – a nie.
Predovšetkým si treba pamätať, ako si Severná Kórea miesto pri stole vydobyla. Kim zastavil testy balistických striel a jadrových hlavíc – gesto, ktoré nová juhokórejská vláda videla ako zmierlivé, bolo z Kimovej strany sprevádzané oznamom, že Severná Kórea je pripravená k dialógu s južnými „krajanmi.“ Doma pritom režim svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že sila a spoľahlivosť severokórejských nukleárnych striel boli naplno preukázané a ďalšie testy by tak boli zbytočné. Namiesto testov preto Kim nariadil sériovú výrobu rakiet...
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.