pri vydávaní kníh nie sú na tom evanjelici lepšie ako celé Slovensko. Kniha s príbehmi osemnástich prenasledovaných kňazov vznikla len vďaka niekoľkým neúnavným nadšencom: Viole Fronkovej, bývalému sudcovi Ústavného súdu Ivanovi Trimajovi, novému generálnemu biskupovi tejto cirkvi Ivanovi Eľkovi a donorovi, americkému pastorovi slovenského pôvodu Matthewovi Heisovi.
Pamäť z dôb utrpenia treba uchovať. Na slávnosti boli prítomní rodinní príslušníci prenasledovaných kňazov z celého Slovenska. Mirko Petrovič, evanjelický farár z Dolnej zeme, sa v roku 1945 vrátil na Slovensko. V roku 1950 bol odsúdený na 23 rokov väzenia ako titovský špión. Štefana Havlíka zasa v roku 1952 zaistili v Rožňave, obvinili z triedneho nepriateľstva a odsúdili na päť rokov väzenia. A tak ďalej.
Evanjelici na Slovensku prechádzajú dobou skúšok a poctivo, plní viery, si pritom hľadajú svoju tvár. Keď v novembri 1989 slovenská televízia vysielala prvý slobodný okrúhly stôl cirkví a náboženských spoločností, za evanjelickú cirkev naň prišiel 51-ročný farár z Hanušoviec nad Topľou Ján Bohdan Hroboň a sprievod mu robili dvaja chlapci z jeho šiestich detí, 22-ročný Ján a 21-ročný Bohdan. Ten prvý bol v týchto dňoch inštalovaný za biskupa západného dištriktu, ten druhý je známy biblista, minuloročný nositeľ Ceny Dominika Tatarku za editorstvo diela Žalmy II. A v týchto dňoch sme v televízii mohli sledovať aj inštaláciu nového generálneho biskupa ECAV, vzácneho človeka Ivana Eľka. Nástup novej, vernej a otvorenej generácie v evanjelickej cirkvi je povzbudením pre celé Slovensko. A rovnako možno badať prebudenie evanjelickej mládeže, ktorá hľadá svoje miesto v tejto dobe.
Bratia evanjelici, modlíme sa za vás.