pre podporovateľov brexitu je problémom Európska únia. Jej rozhodovanie ide podľa nich nad hlavy členských krajín a Spojené kráľovstvo sa tak musí riadiť legislatívou, o ktorej britský parlament nikdy nehlasoval.
Jednou z motivácií pre kandidatúru Ocasio-Cortez (aj podľa nedávneho dokumentu Knock Down The House) bola frustrácia z toho, že výber kandidátov Demokratickej strany do Kongresu mali v rukách stranícke elity, a nie obyčajní ľudia.
A keď sme už pri nich, ani Matovič nikdy neskrýval svoje opovrhnutie konvenčnými stranami a snahu robiť politiku inak. V marci oznámil svoj plán na „hĺbkové referendum“ o 17 detailných otázkach verejnej politiky od hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov cez nárok na materský príspevok po „trestnosť bezdôvodného nezaplatenia faktúry“.
„Dnešná nedôvera v politiku nie je bezdôvodná.“
Takáto rétorika je chytľavá. Svet je zložitý a politici sú často zdrojom sklamania. Nebolo by preto lepšie dostať politiku bližšie k ľuďom?
Nebolo. Existujú solídne dôvody, prečo je väčšina demokracií zastupiteľská a prečo sa rozhodovanie odohráva v pomerne úzkom koridore možného, na rozdiel od fantázií priamej demokracie.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.