slovenským protestom sa tento príbeh podobá aj nepodobá. Podobá sa v tom, že aj v Česku vznikli zdola, ako študentská výzva.
Dovtedy neznámy 26-ročný Mikuláš Minář z Vodňan, ktorý naraz študuje evanjelickú teológiu a bohemistiku, najprv vyhlásil s priateľmi petičnú iniciatívu Milión chvíľok pre demokraciu. Dnes je z nej sila, ktorá dokáže dostať Čechov na námestia nielen v Prahe alebo Brne, ale v dvoch stovkách miest. Minář kvôli tomu prerušil štúdiá a venuje sa len protestom.
Petr David Josek/AP/SITA
Ale iniciatíve Za slušné Slovensko sa nepodobá v tom, že demonštrácie k ničomu viditeľnému neviedli. Nikto neodstúpil, nikto nerezignoval. Na rozdiel od Slovenska sa však v Česku zatiaľ ani nič drastického nestalo: demonštrácie sú preventívne.
Minulý utorok v Prahe žiadal Minář z pódia, aby rezignovala novo dosadená ministerka spravodlivosti Marie Benešová, aby vláda dala jasné záruky nezávislosti justície a aby sa s ním premiér stretol v televíznej debate.
„Zmyslom protestov je verejná výstraha.“
Nikto nečaká, že by sa čokoľvek z toho v najbližšom čase stalo. Ale zmyslom protestov je verejná výstraha – pre prípad, že by sa Babiš a jeho ministerka pokúsili zasiahnuť do očakávaného rozhodnutia štátneho zástupcu, či má byť premiér postavený pred Mestský súd v Prahe za dotačný podvod vo výške dva milióny eur v kauze známej ako Čapí hnízdo.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.