predseda SaS Richard Sulík a europoslanec za PS Michal Šimečka sa v hodnotení vzácne zhodujú. „Po tom, čo spitzenkandidáti celé mesiace kampaňovali, predstavovali svoj program a dávali rozhovory ako na bežiacom páse, zasiahli šéfovia vlád a európskej demokracii dali poriadny kopanec,“ napísal Sulík. Šimečka zasa na Facebooku vyjadril ľútosť, že „hlavné rozhodnutie nakoniec urobí 28 ľudí za zavretými dverami.“ Sľúbil urobiť všetko preto, „aby sme s dôverou ľudí takto nehazardovali.“
Bola vendeta Vyšehradu proti Timmermansovi politickým triumfom strednej Európy, ako tvrdia Fidesz a PiS? Zatiaľ to na rast vplyvu nášho regiónu v Bruseli nevyzerá, nehovoriac o tom, že nominant na šéfa Európskej rady je známy len malou trpezlivosťou s karpatskými populistami.
Je mi však zaťažko vidieť koniec spitzenkandidátov ako zlyhanie európskej demokracie. Nápad, prvýkrát vyskúšaný v roku 2014, bol totiž užitočným, no neúspešným experimentom. Zmysel by dával, ak by Európska komisia bola vládou v parlamentnom systéme. Od toho však majú európske inštitúcie ďaleko.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.