Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vincent a zlyhanie sekulárneho humanizmu

.michal Oláh .stĺpčeky .cirkev pod lupou

Násilná smrť Vincenta Lamberta nie je výdobytok humanizmu, ale jeho popretie. Dňa 11. júla o 8.42 ráno zomrel v dôsledku vyhladovania vo veku 42 rokov. Nie vinou choroby či komplikácií zdravotného postihnutia. Preto, že mu bola cielene odopretá výživa.

Vincent a zlyhanie sekulárneho humanizmu AP Photo/Thibault Camus Manželka Vincenta Lamberta Rachel.

po nehode na motorke v septembri 2008 bol vyše desať rokov v stave minimálneho vedomia (teda nie mozgovej smrti). Podobne ako Michael Schumacher dokázal bez pomoci dýchať, zobudiť sa, zaspať a mal zachovaný hltací reflex. S pasívnou eutanáziou, odpojením prísunu živín, súhlasila Vincentova manželka a šesť z ôsmich súrodencov. Za pravdu im dal francúzsky aj európsky súd pre ľudské práva. 

Nesúhlas vyslovili rodičia zosnulého a dvaja súrodenci. K ich názoru sa priklonil Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím aj francúzska katolícka cirkev. Pápež František v  predvečer Vincentovej smrti tweetoval: „Modlime sa za chorých ľudí, ktorí sú opustení a prenechaní smrti. Spoločnosť je ľudská, ak chráni každý život, od počiatku až po prirodzenú smrť, a nevyberá, kto je a kto nie je hoden žiť.“

„Často zosmiešňovaná katolícka cirkev v týchto prípadoch ukazuje, akú nezastupiteľnú úlohu má všade tam, kde sekulárny humanizmus zlyhal.“
 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite