niektorých to azda prekvapí, ale nič na akcii nenaznačovalo, že by jej cieľom bolo šírenie ideológie genderu alebo potupa tradičnej rodiny. Ak mal beh nejaký politický odkaz, tak bol úplne nekontroverzný. Nikto by nemal byť za sexuálnu orientáciu ostrakizovaný, a to nielen zákonmi – ako sa to stále deje v niektorých krajinách – ale ani v bežných medziľudských vzťahoch.
Kým na Slovensku vedieme zúrivý boj o to, či diskrimináciu predstavuje absencia civilných sobášov osôb rovnakého pohlavia a zakorenená predstava homosexuála ako devianta, inde tento spor už ustal.
Ešte v 90. rokoch bola americká verejná mienka rozdelená 50 ku 50 v tom, či by vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia mali byť zakázané. A len pred desiatimi rokmi bola väčšina Američanov proti svadbám rovnakého pohlavia. Dnes ich podporuje 63 percent.
„Cesta preč z kultúrnych vojen je jednoduchá. Úplne všetkým by nezaškodilo tráviť menej času debatami na sociálnych sieťach.“
V Británii sa nikto nepohoršil, keď Bank of England umiestnila portrét Alana Turinga, priekopníka kódovania a obete britskej legislatívy proti homosexualite, na novú 50-librovú bankovku a keď pri príležitosti londýnskeho Pridu zorganizovala na Downing Street konzervatívna britská premiérka slávnostnú recepciu.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.