najlepšie naňho sedelo dnes už pozabudnuté slovo vekslák: za komunizmu si zariadil invalidný dôchodok a šmelil so všetkým možným, najmä s dovážanými hodinkami. Jeho príbeh spopularizoval investigatívny reportér Jaroslav Kmenta vo svojej trilógii Kmotr Mrázek (2007 – 2010), v ktorej ho dosť prehnane označil za „vládcu českého podsvetia“.
Mrázek po revolúcii zbohatol na podvodoch s nadhodnotenými realitami, mal prsty v gangsterskom vybavovaní účtov v stredných Čechách začiatkom divokých 90. rokov. Potom sa snažil kúpiť si povesť štedrou charitou. Jeho veľká chvíľa prišla za Zemanovej vlády v rokoch 1998 až 2002 – v zrejme najskorumpovanejšom období českej ponovembrovej politiky.
Mrázek sa vtedy v jednom rozhovore pýšil, že má kontakty na „sedemnásť poslancov a šesť senátorov, s ktorými si tyká“ (tiež vykladal, že pri sebe nosí okolo stotisíc korún v hotovosti a osem mobilov), predovšetkým sa však spriatelil so Zemanovým šéfporadcom Miroslavom Šloufom.
"Títo úbožiaci nie sú hodní toho, aby sa z nich robili vládcovia čohokoľvek."
Protikorupčná polícia založila na Mrázka spis Krakatice (český názov pre chytľana obrovitého, druh hlavonožca), ktorý mal na základe odposluchov zdokumentovať prerastanie mafie do štátnej správy. Z neho potom čerpal novinár Kmenta, pričom najpestrejší je druhý diel trilógie.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.