Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Komentár Dalibora Roháča: Slováci v zahraničí – tajný triumf našej krajiny

.dalibor Roháč .stĺpčeky .komentár týždňa

Jeden z hlavných rozdielov medzi komunistickou totalitou a moderným autoritárstvom Viktora Orbána a Vladimíra Putina je postoj k emigrácii vlastných občanov. Kým staré režimy ľudí strieľali na hraniciach, tie nové len vítajú, ak tí nespokojní odchádzajú.

Komentár Dalibora Roháča: Slováci v zahraničí – tajný triumf našej krajiny Natália Ložeková / natalialozekova.sk

dôvody pre odchod sa rôznia. Niektorí odchádzajú za príležitosťami, iní pre stiesňujúcu atmosféru doma. Pre život v zahraničí sa však častejšie rozhodujú mladí ľudia s perspektívou. Tí, ktorí v krajinách kontrolovaných modernými autoritármi ostávajú, budú v priemere o čosi viac naklonení rečiam o stabilite a istotách.

Tých mal vždy plné ústa aj Robert Fico. Napriek zlu, za ktoré je expremiér zodpovedný, by bolo nesprávne porovnávať ho s Orbánom či Putinom. No v postojoch k slovenskej komunite v zahraničí sa vlády Smeru od svojich autoritárskejších náprotivkov na juh a východ od nás veľmi nelíšia. Pre všetkých z nich je len dobrou správou, keď vzdelaní a mladí voliči na domáce pomery rezignujú, odídu a do verejných vecí nekafrú.

„Nie sme prvou krajinou s veľkou a talentovanou diaspórou.“

Vyše tristotisíc Slovákov žije prevažne z ekonomických dôvodov v zahraničí. Od polovice minulého desaťročia môžu voliť v parlamentných voľbách poštou. V tých posledných voľbách však naspäť na Slovensko prišlo len 1 044 hlasovacích lístkov. Procedúra si vyžaduje, aby si občania so značným časovým predstihom na voľby sami spomenuli a vypýtali si od príslušného úradu hlasovacie lístky. O tom, že sa štát nesnaží proaktívne zahraničný elektorát pri účasti podporiť, netreba hovoriť.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite