budúcu vládu zostaví nakoniec ten, kto prinesie prezidentke Čaputovej nadpolovičnú väčšinu hlasov – a vôbec to nebude musieť byť víťaz volieb. Skóre je dnes nasledovné: možno počítať s tým, že do vlády s Pellegrinim nepôjde strana Za ľudí, Progresívne Slovensko/Spolu, KDH, SaS ani OĽaNO. To je dnes okolo 40 percent žetónov.
Sme rodina je neistá. Boris Kollár hovorí, že on vo vláde nebude za každú cenu, čo v jeho podnikateľskom jazyku znamená, že zvyšuje cenu na obe strany, podobne ako Druckerova Dobrá voľba. U Druckera je však otázne, či sa vôbec dostane do parlamentu.
Podobne je na tom Most-Híd, ani ten na rozdiel od SMK koalíciu so Smerom nevylučuje. Dnes by som dával väčšie šance SMK a partii okolo nej – keď dôjde na lámanie maďarského chleba, budú mať zrejme v rukáve viac žetónov. Tak či onak je to dnes bez záruky vstupu do parlamentu spolu okolo 15-18 percent žetónov.
„Richard Sulík sa v roku 2016 na pár hodín cítil ako predseda vlády. Dnes má od toho ďalej ako kedykoľvek predtým.“
SNS je istá. To je pre SMER okolo sedem percent žetónov. Kotlebovi staro- a novofašisti by do vlády so Smerom šli, a s Mazurekom za Ficovými ušami by to aj šlo. No pri Pellegrinim si nie som istý, že by mohol ísť do koalície so stranou páchnucou homofóbiou, rasizmom a antisemitizmom. Kotleba je okolo desať percent žetónov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.