ECB posunula hranice extrémne expanzívnej politiky, keď v septembri rozhodla o znížení jej depozitnej sadzby z mínus 0,4 percenta na mínus 0,5 percenta a tiež o časovo neobmedzenom nakupovaní dlhopisov od 1. novembra v objeme 20 mld. eur mesačne. Kvantitatívne uvoľňovanie prešlo napriek odporu z Nemecka, Holandska, Rakúska, Estónska a dokonca i Francúzska.
Nemecká zástupkyňa Sabine Lautenschläger na protest odstúpila z Výkonnej rady ECB. Proti kvantitatívnemu uvoľňovaniu sa v otvorenom liste Mariovi Draghimu postavili aj siedmi bývalí centrálni bankári.
Menové stimuly prichádzajú deväť mesiacov po skončení trojročného kvantitatívneho uvoľňovania v objeme 2,6 bilióna eur a iných masívnych intervenciách ECB. Draghi pritom výrazne prispel k prehĺbeniu morálneho hazardu: od úvodného vyhlásenia o ochote ECB urobiť čokoľvek na záchranu eura až po dnešné časovo neobmedzené nakupovanie dlhopisov od bánk.
„Prijímané menové stimuly sú škodlivé. Zvyšujú neefektívnosť a idú proti dnešnej a budúcej prosperite a slobode ľudí.“
Aktuálne rozhodnutie ECB je zúfalá snaha nakopnúť ekonomiku. Spôsobí však ďalšie deformovanie ekonomických signálov, finančnú nezodpovednosť vlád a bánk a iné negatíva. Omamná monetárna ilúzia vyvoláva ako doping či droga dočasné povzbudenie, no následné dlhodobé zhoršenie stavu.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.