ak má britský odchod hybnú tému, tak ňou je „znovuzískanie kontroly“ nad britskými zákonmi, imigráciou či zahraničnou politikou. Lenže udalosti sprevádzajúce britský odchod ukazujú, že minimálne v poslednej oblasti k tomu nepríde. EÚ britský vplyv vo svete znásobovala, bez členstva v nej bude Spojené kráľovstvo skôr trstinou vo vetre, než národom raziacim si vlastnú cestu.
Zoberme si Huawei – niekoľko dní pred odchodom z Únie mu britská vláda umožnila investovať do infraštruktúry britských mobilných sietí 5G. S rozhodnutím sú spojené obmedzenia, ktoré majú Číne zabrániť v prístupe k strategicky dôležitým častiam infraštruktúry. Britský krok je na prvý pohľad v súlade s odporúčaniami Európskej komisie, ktorá sa vyslovila za podobné obmedzenia.
Britské rozhodnutie však bolo prijaté v inom kontexte než to európske. Väzby Huawei na komunistický režim sú jasné a ak sa Čína v budúcnosti rozhodne testovať limity toho, čo si môže dovoliť, tak to bude skôr v Spojenom kráľovstve než v 450-miliónovej EÚ. Nehovoriac o tom, že v Európe môže stále naraziť aj na priamy zákaz napríklad zo strany Nemecka. Spojené kráľovstvo jednoducho nebude sedieť ako seberovné ani s Čínou, ani s inými globálnymi mocnosťami.
„Ak by som mal na niečo staviť peniaze, potom na to, že Briti si cestu do Európy v nejakej forme opäť nájdu.“
Aj keď Európska únia často nemá jasno v tom, ako má jej hlas znieť, jej geopolitický výtlak z nej robí giganta, ktorý má v princípe silu vykázať napríklad Huawei do primeraných medzí.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.