jeden z koreňov súčasnej americkej polarizácie je úpadok politických strán. V minulosti stranícke elity videli ako svoju základnú povinnosť filtrovať kandidátov, ktorí po svojej nominácii dostanú k dispozícii stranícku kampaňovú mašinériu. Kým vtedy sa strany dokázali nepriateľským outsiderom ubrániť, v roku 2016 skolonizoval Donald Trump bez väčších problémov Republikánsku stranu. Na druhej strane, minulotýždňový chaos pri sčítavaní hlasov v Iowe, ako aj rozpad výboru pre organizáciu demokratického nominačného konventu v Milwaukee sú dvoma ilustráciami problémov Demokratickej strany. Nebuďme preto prekvapení, ak sa jej zmocní aj napriek statusu outsidera Bernie Sanders.
Úlohu v tom hrajú aj peniaze. No problémom nie je to, že by americkej politike vládli oligarchovia, skôr to, že získavať peniaze na kampane je vďaka existujúcim zákonom oveľa jednoduchšie pre individuálnych kandidátov a nezávislé kampaňové organizácie, takzvané PACs, než pre strany.
Demokratická strana sa preto spolieha, že jej členovia Kongresu budú počas svojho pôsobenia získavať financie, ktoré potom strane darujú, a tá s nimi v kampaniach naloží podľa svojho uváženia. Lenže napríklad populárna členka Snemovne reprezentantov Alexandria Ocasio Cortez to odmieta a namiesto toho organizuje vlastný „PAC“, ktorý bude priamo podporovať podobne naladených progresívnych kandidátov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.