u nás zatiaľ prechádzame koronakrízou relatívne pokojne, pričom patríme ku krajinám s najnižším podielom infikovaných spomedzi testovaných. Dôvodom je popri rýchlych reštrikciách cestovania a ekonomických aktivít disciplína ľudí, osobitne nosenia rúšok na verejnosti. Je to pozitívny signál schopnosti dodržiavať v spoločnosti dôležité zlaté pravidlo: Nerob iným to, čo nechceš, aby oni robili tebe.
Premiér Igor Matovič napriek tomu nedávno pritvrdil: vyhláseniami o možnosti ekonomického vypnutia krajiny a aj reálnou veľkonočnou reguláciou slobody pohybu. Jej nezamýšľanými dôsledkami boli koncentrované medziokresové presuny pred jej spustením, dopravné kolóny, obmedzenia zásobovania a časové a iné náklady či straty. Rečami o ekonomickom „vypnutí“ krajiny zasa zvýšil u ľudí strach a neistotu. Dúfajme, že od tohto devastačného kroku upustil a naopak, čoskoro umožní otváranie ekonomiky.
Negatívne dôsledky dnešného stavu sa totiž kumulujú. Napríklad obmedzená zdravotná starostlivosť môže zvyšovať chorobnosť a počet odvrátiteľných úmrtí. To sa ešte zhorší, ak bude ekonomika ďalej hibernovaná, keďže bude menej zdrojov a viac duševne a fyzicky chorých. Čím dlhšie to bude trvať, tým viac firiem skrachuje, klesne životná úroveň, bude viac nezamestnaných, ťažko chorých, samovrážd, kriminality či radikalizácie vedúcej k autoritatívnym politikám.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.