len málo diagnóz zasiahne do života pacienta tak ako poškodenie miechy. Často vedie k nezvratnému narušeniu funkcie končatín a trvalej imobilizácii. Pacienti s poškodenou miechou sú tak často odkázaní na invalidný vozík a pomoc druhých.
Výskum zverejnený v časopise Science 12. novembra tímom vedcov pod vedením Samuela Stuppa z Northwestern Univerzity však prináša nádej pacientom s poškodenou miechou v podobe novej liečby založenej na novovyvinutých, „tancujúcich“ nanovláknach, ktoré majú potenciál navrátiť pacientom stratenú mobilitu. Ale poďme poporiadku.
Neuróny, rovnako ako iné bunky, majú na svojom povrchu receptory. Sú to štruktúry umožňujúce bunkovú komunikáciu s vonkajším svetom, príjem živín či vylučovanie odpadu. Receptory dokážu zachytávať signál v podobe chemických látok, ktoré sa na ne viažu. Na tomto princípe je založená aj terapia vyvinutá Samuelom Stuppom a jeho tímom. Špeciálne navrhnuté signálne molekuly sú totiž schopné spustiť bunkové procesy vedúce k regenerácii poškodených tkanív.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.