okolík, predstavte si okolík. Jednotlivé kvety sú rozmiestnené na malých stonkách, ktoré sa svorne zbiehajú k hlavnej stonke. Okolík je jednou z foriem súkvetia, rastlinnej jednoty. Mohol by byť obrazom spoločnosti, v ktorej je miesto jednotlivcov určené hierarchickým usporiadaním. To bolo typické pre staršie teologicko-politické myslenie ovplyvnené novoplatonizmom: Najvyššie stálo Jedno, Boh.
Pod ním sa začali množiť najrôznejšie inteligencie. Od tých sa mnohosť ešte viac zväčšovala k psycho-fyzickému svetu duší, zvierat (aj tých ľudských) a vecí – k hmote. Všetko to držalo pokope ako ten okolík. Zrkadlom toho bolo hierarchické usporiadanie cirkvi a štátu. Princíp: jeden silný vladár, panovník, vodca, hlava, potom vykonávatelia jeho príkazov a nakoniec všetci ostatní.
A teraz si predstavte klas. To je iná forma súkvetia. Tu sa kvety tlačia jeden k druhému takmer ako antická falanga, v ktorej boli bojovníci jeden pri druhom tak natesno, že ich štíty vytvorili nepriestrelnú stenu pre nepriateľa. Aká komunita ľudí pripomína klas?
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.