tento článok nepíšem ako fyzik alebo kozmológ a ani nič také nepredstieram. Preto akékoľvek nepresnosti beriem, samozrejme, na seba. Téma však nie je čisto o kozmológii. Ak chcete ísť viac do hĺbky zvlášť po fyzikálnej stránke, siahnite po niektorých odporúčaniach, ktoré som vám poskytol medzi ďalšími zdrojmi.
hľadanie pôvodu
Existujú zaiste dobré dôvody, prečo nás zaujímajú príbehy, čo sme už aj spomenuli. Mnoho tých najpútavejších príbehov vo filmoch a literatúre súvisí s hľadaním pôvodu – jednotlivca, skupiny alebo vesmíru. Príbehy o pôvode nám totiž dávajú odpovede na to, odkiaľ sme, kým sme, kam to všetko smeruje, a tým pádom nepriamo aj na to, prečo existuje zlo a utrpenie, či ako máme správne žiť.
V našom okolí je množstvo takpovediac lokálnych príbehov stvorenia: aký máme rodinný pôvod, ako vznikla a vyvíjala sa krajina, univerzita, západná kultúra a podobne. Ale ako či prečo vznikol náš vesmír? Všetky svetové mytológie, aspoň pokiaľ viem, tento vznik nejakým spôsobom spomínajú.
Všetko, s čím sa stretáme, má svoju príčinu. Preto o príčinách uvažujeme, i keď ich nevidíme, ale veríme, že jedine s nimi dáva náš svet zmysel. Ak uvidíme kúzelníka vytiahnuť z klobúka, v ktorom zdanlivo nič nebolo, zajaca, sme síce očarení, ale nebudeme si myslieť, že zajac sa tam sám zmaterializoval.
princíp dostatočného dôvodu
Pôvod nášho vesmíru sa môže zdať ako takýto zajac. Možno nechápeme, ako je možné, že je tu a my sme v ňom, ale mnohí z nás sme presvedčení, že musel nejakú príčinu mať.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.