zamyslíme sa nad niekoľkými myšlienkami z Platónovho asi najznámejšieho a najvplyvnejšieho dialógu s názvom Republika. Tak ako je to v každej politickej obci, kde chcú ľudia nielen prežiť, ale aj žiť šťastný život, kľúčová je otázka spravodlivosti. Neoplatil by sa mi vlastne skôr život nespravodlivý, keďže i tak viem, že nežijem v štáte anjelov a každý hľadí na svoj prospech?
je demokracia len cynická hra?
Zastavme sa pri názve tohto dialógu. Grécky originál je Politeia, čo by sme asi najpresnejšie preložili ako politická obec. V Platónových časoch mala veľkosť mestského štátu. Latinský preklad, rovnako ako anglický, prekladá Politeia ako Republika, ale napríklad náš slovenský preklad pracuje so slovom Štát a český to prekladá ako Ústava. Osobne preferujem preklad Republika a tak budem dialóg aj nazývať, hoci pod týmto titulom ho ani v slovenčine, ani v češtine v kníhkupectve nenájdete.
Hlavnou a nadčasovou otázkou Republiky je spravodlivosť. Ako inak? Ak si predstavíte akékoľvek spoločenstvo ľudí – partnerský vzťah, užšiu či širšiu rodinu, väčšie komunity, ako susedstvo, škola, práca či spolužitie na úrovni obce, okresu, kraja či štátu –, nevyhnutnou realitou je, že budeme ako ľudia v konflikte, ktorý je potrebné manažovať. Jednoducho, budú do seba narážať naše záujmy, plány, sny, čokoľvek. A pre dobré a v rámci možností pokojné spoločné fungovanie treba tieto vzťahy nejako nastaviť. Ako? Tak aby boli spravodlivé. A to znamená čo? Prvoplánovo to, aby každý dostal, čo si zasluhuje. A ak mám nejaké záväzky, aby som si ich plnil, pretože inak niekto iný nedostane to, čo si zasluhuje. Čo si ale ako ľudia zasluhujeme?
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.