Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.zvedochtivé čítanie: Záhady biblickej archeológie

.andrej Zeman .stĺpčeky .spoločnosť

Čo je to biblická archeológia, aká je jej minulosť a čo súčasnosť? Chcú ešte odborníci o biblickej archeológii vôbec hovoriť? Dnes sa pozrieme nielen na jej vzrast, ale možno aj na niečo ako jej pád.

.zvedochtivé čítanie: Záhady biblickej archeológie HULTON-DEUTSCH COLLECTION/CORBIS/GETTY IMAGES Archeológ sir Flinders Petrie aranžuje časť keramiky, ktorú našiel v južnej Palestíne a ktorá je súčasťou výstavy starovekej keramiky a bronzových diel na University College London.

asi všetky vedecké disciplíny majú predchodcov v hlbšej minulosti. Niekedy je takáto spojitosť zaslúžená, inokedy sú spojenia trochu prehnané. No príklad prvého známeho archeológa, ktorý údajne žil v staroveku, sa mi celkom páči. Je ním zrejme neobabylonský kráľ Nabonidus, ktorý v 6. storočí p. n. l. dal v rámci výskumu vykopať niektoré staroveké budovy a postavil múzeum, kam uložil nájdené predmety.

Prirodzene, aj pred kráľom Nabonidom existovali takí, ktorých zaujímalo dianie v minulosti. Napríklad grécky autor Hesiodos okolo 700 p. n. l. písal o vekoch, ktoré kedysi zažívalo Grécko – nazval ich zlatý, strieborný atď. Jeho doba mala byť železná.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite