situácia v oblasti ľudských práv v Rusku sa od vlaňajšej totálnej ruskej invázie na Ukrajinu výrazne zhoršila. Vo svojej prvej správe o dodržiavaní ľudských práv v Ruskej federácii to uviedla osobitná spravodajkyňa Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) Marijana Kacarovová.
Správa uvádza, že „situácia neustále upadala už počas posledných dvoch desaťročí, čiastočne dedičstvom dvoch vojen v Čečensku, ktoré sa skončili v roku 2009“.
Kacarovová opísala, ako ruské úrady „vážne obmedzili slobody prejavu, slobody združovania a pokojného zhromažďovania“ a tiež „zásadným spôsobom podkopali nezávislosť súdnictva a záruky spravodlivého procesu“.
Poukázala aj na množstvo administratívnych sankcií „svojvoľne uplatňovaných proti odporcom“ režimu. Tiež došlo podľa nej k zvýšeniu prísnosti nedávnych trestných rozsudkov, ako aj počtu osôb odsúdených na základe politicky motivovaných obvinení.
Osobitná spravodajkyňa zdokumentovala, ako sa obmedzenia z posledného obdobia využívajú na „umlčanie občianskej spoločnosti“. Často násilné vynucovanie zákonov a nariadení malo podľa nej za následok systematické potláčanie organizácii občianskej spoločnosti.
„Viedlo to k hromadnému svojvoľnému zatýkaniu, zadržiavaniu a prenasledovaniu obhajcov ľudských práv, pokojných protivojnových aktivistov, novinárov, kultúrnych osobností, menšín a každého, kto vystupuje proti vojne Ruskej federácie na Ukrajine,“ napísala v správe.
Odborníčka tiež vo svojej správe opísala, ako ženy, najmä tie, ktoré pracujú ako obhajkyne práv, aktivistky alebo novinárky, „zažili špecifické rodovo podmienené násilie, ponižovanie a zastrašovanie“. Zdôraznila, že „prostredie beztrestnosti, nepredvídateľnosť zmien zákonov a ich nejednoznačnosť“ prinútili mnohých Rusov odísť do exilu.
Kacarovová sa stala vôbec prvou osobitnou spravodajkyňou Rady OSN pre ľudské práva pre situáciu v oblasti ľudských práv v Ruskej federácii vlani v apríli. Správu predloží na pôde tohto orgánu OSN v Ženeve vo štvrtok.
Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.