spojené štáty sú pripravené poskytnúť Poľsku „technickú podporu“. V súvislosti s najnovším narušením poľského vzdušného priestoru pravdepodobne ruskou raketou to v piatok vyhlásil Sullivan.
Podľa vyhlásenia Bieleho domu tlmočil Sullivan v telefonáte Siewierovi v súvislosti s incidentom „solidaritu Spojených štátov s Poľskom“, ktorému prisľúbil v prípade potreby „technickú podporu“. Varšavu zároveň uistil, že prezident USA Joe Biden "túto záležitosť pozorne sleduje". Siewiera ocenil podľa vyhlásenia Bieleho domu podporu USA a dodal, že vlády oboch zostanú v úzkom kontakte.
„Ďakujem Jakeovi Sullivanovi za rozhovor a okamžitú podporu, na ktorú sa Poľsko v takýchto situáciách môže zo strany USA vždy spoľahnúť... (Poľský) prezident Andrzej Duda si vysoko cení transatlantické vzťahy a vynikajúcu spoluprácu našich krajín v oblasti medzinárodnej bezpečnosti,“ napísal na margo telefonátu Siewiera v príspevku na sociálnych sieťach.
NATO taktiež pozorne sleduje situáciu okolo rakety, ktorá vnikla do poľského vzdušného priestoru, uviedol v piatok generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg po telefonickom rozhovore s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Šéf NATO po telefonáte na platforme X prejavil solidaritu Aliancie s Poľskom. Dodal, že NATO situáciu pozorne sleduje a s Poľskom zostane v kontakte, kým sa objasní, čo sa vlastne stalo.
Predstavitelia poľských ozbrojených síl v piatok popoludní informovali, že „všetko nasvedčuje tomu, že ruská raketa“ prenikla v piatok ráno na krátky čas do vzdušného priestoru Poľska. Podľa operačného veliteľa poľských ozbrojených síl Macieja Klisza vošla raketa do poľského vzdušného priestoru okolo 7.00 h a zdržala sa v ňom necelé tri minúty, pričom následne sa vrátila na Ukrajinu.
Poľské ministerstvo zahraničných vecí následne v piatok večer oznámilo, že si predvolalo ruského „chargé d'affaire“s a žiadalo o vysvetlenie tohto incidentu.
Agentúra AFP pripomína, že poľskú obec Przewodów neďaleko ukrajinských hraníc zasiahla vlani v novembri ukrajinská raketa, pričom tam zabila dvoch civilistov. Raketa vtedy zasiahla poľnohospodársky objekt a spôsobila výbuch v sklade obilia. K jej pádu došlo počas intenzívneho ruského bombardovania Ukrajiny.
Spočiatku panovali pochybnosti o jej pôvode a objavovali sa domnienky, že bola ruská, čo vyvolávalo obavy, že by rusko-ukrajinský konflikt mohol eskalovať aj za hranice Ukrajiny. Akýkoľvek útok na člena NATO by totiž na základe článku 5 o spoločnej obrane spojencov mohol zatiahnuť Západ do potenciálne jadrového konfliktu s Ruskom.
Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.