americké a britské sily v priebehu utorka zostrelili 18 dronov a tri rakety, ktoré odpálili na medzinárodné plavebné trasy v Červenom mori povstalci z Jemenu. Informovala o tom v stredu ráno agentúra AFP.
„Iránom podporovaní húsíovia (jemenskí vzbúrenci) podnikli komplexný útok s nasadením Iránom vyvinutých útočných kamikadze dronov..., protilodných striel s plochou dráhou letu, balistických protilodných striel,“ uviedlo vo vyhlásení Centrálne velenie americkej armády (CENTCOM), ktoré zodpovedá aj za oblasť Blízkeho východu.
Útok bol podniknutý z oblastí Jemenu, ktoré ovládajú húsijskí povstalci, a bol namierený na plavebné trasy prechádzajúce južnou časťou Červeného mora.
Drony a rakety boli zneškodnené stíhačkami F/A-18 Hornet, operujúcimi z americkej lietadlovej lode USS Dwight D. Eisenhower, ako aj jedným britským a troma americkými torpédoborcami, uvádza CENTCOM, podľa ktorého si utorňajší útok nevyžiadal žiadne zranenia ani materiálne škody.
Jemenskí povstalci v posledných týždňoch podnikajú opakované útoky na plavidlá v Červenom mori a tvrdia, že to robia zo solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnému hnutiu Hamas. Húsíovia tvrdia, že cielia len na plavidlá, ktoré majú nejakú súvislosť s Izraelom alebo Izraelčanmi. V skutočnosti však boli týmito útokmi poškodené už desiatky krajín sveta, ktoré mali spojitosť s napadnutými loďami.
Tieto útoky ohrozujú kľúčovú plavebnú trasu, ktorou sa prepravuje 12 percent svetového obchodu. Situácia donútila Spojené štáty vytvoriť v decembri mnohonárodnú námornú misiu, ktorá má chrániť lodnú dopravu v Červenom mori.
V spojitosti so zhoršením bezpečnostnej situácie v oblasti viaceré veľké lodné spoločnosti pozastavili prepravu cez Červené more do Suezského prieplavu. Svoje nákladné lode dočasne presmerovali na trasy vedúce okolo južného cípu Afriky, ktoré trvajú dlhšie a sú s nimi spojené vyššie finančné náklady.
Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.