moskovská prokuratúra v piatok ľudí varovala, aby nevychádzali do ulíc protestovať v spojitosti s úmrtím ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Demonštrácie sa konali v ruskom hlavnom meste, v Kazani i v zahraničí. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Ruské väzenské úrady oznámili, že Navaľnyj zomrel v piatok v trestaneckej kolónii za polárnym kruhom, kde si odpykával dlhoročný trest odňatia slobody. Zábery zverejnené na sociálnych sieťach zachytávajú ľudí, ako na jeho počesť kladú kvety k pamätníkom obetí politického utláčania.
Prokuratúra uviedla, že vie o výzvach na zhromaždenie v centre Moskvy, ktoré sa šíria prostredníctvom internetu. Varovanie pred účasťou bolo podľa jej slov nevyhnutné.
Protesty sú v Rusku na základe prísnych zákonov voči odporu nezákonné. Úrady zasahujú obzvlášť tvrdo voči zhromaždeniam na podporu Navaľného, píše AFP.
Desiatky ľudí v Moskve položili červené a biele ruže k Soloveckému kameňu – pamätníku obetí politických perzekúcií z obdobia bývalého Sovietskeho zväzu. Ten sa nachádza na Lubianskom námestí oproti veliteľstvu ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), v ktorom v minulosti sídlila sovietska tajná polícia.
Zadržaná bola najmenej jedna osoba, ktorá držala transparent s nápisom „vrahovia“, píše AFP s odvolaním sa na spravodajský web SOTA.
Fotografie takisto zachytili niekoľko ľudí zhromaždených pri kladení kvetov na most neďaleko Kremľa, kde v marci 2015 zavraždili Borisa Nemcova – kritika ruského prezidenta Vladimira Putina. Polícia takisto rázne rozohnala ľudí, ktorí sa zhromaždili pri pamätníku v meste Kazaň.
Demonštrácie sa konali aj v gruzínskom Tbilisi, arménskom Jerevane či v Belehrade v Srbsku. V tejto krajine žije početná komunita Rusov, ktorí zo svojej krajiny ušli po začiatku invázie na Ukrajinu, píše AFP. Agentúra Reuters na sociálnej sieti X zverejnila zábery z protestov v katalánskej Barcelone.
Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.